Direct billing a płatność kartą kredytową – podobieństwa i różnice

Direct billing a płatność kartą kredytową – podobieństwa i różnice
Zastanawiasz się, na czym polega i jak działa metoda płatności Direct Billing? Jesteś ciekawy, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy DB a płatnością, dokonywaną przy pomocy karty kredytowej? Które z rozwiązań będzie lepsze? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Direct Billing – co to jest?

Direct Billing to metoda płatności, która w Polsce wprowadzona została w 2013 roku. W niektórych krajach, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów, metoda ta jest bardzo popularna. Nazywana jest różnie, na przykład mobile payment, m-payment czy mobile billing. Direct Billing pozwala na szybkie i wygodne dokonywanie mikropłatności przy pomocy telefonu komórkowego. Rozwiązanie to jest coraz chętniej wykorzystywane przez firmy, szczególnie te, które zajmują się produkcją różnego typu treści. DB sprawdzi się jako metoda płatności m.in. za dostęp do różnego typu treści, gier, filmów, muzyki czy serwisów internetowych. 

Jak płacić przy pomocy Direct Billing?

Direct Billing może być rozliczany na dwa sposoby. Pierwszy z nich działa na zasadzie post-pay. Kiedy zdecydujesz się na skorzystanie z płatnej usługi, na przykład dostępu do gry online, dana kwota zostanie doliczona do Twojego rachunku telefonicznego na koniec okresu rozliczeniowego, podczas którego skorzystałeś z DB. Na fakturze od Twojego operatora do kwoty abonamentu zostanie doliczona kwota dokonanej transakcji. Dzięki temu płatności dokonywać będziesz tylko raz, co z pewnością jest niezwykle wygodne. 

Direct billing może również działać na zasadzie pre-paid. Kiedy korzystasz z telefonu na kartę kwota, jaką musisz zapłacić za daną usługę, zostaje odliczana z Twojego rachunku. To rozwiązanie również jest bardzo komfortowe. 

Jak płacić przy pomocy DB?? To bardzo proste. Kiedy zechcesz skorzystać z płatnej usługi, wystarczy że wyślesz SMS-a pod wskazany numer. W odpowiedzi otrzymasz kod PIN lub hasło, przy pomocy którego będziesz mógł autoryzować płatność. Cały proces zajmie dosłownie chwilę. 

Płatność kartą kredytową to przeżytek?

Wiele osób, dokonując płatności przez internet, nadal korzysta z karty kredytowej. Aby zrealizować taką płatność, należy podać w odpowiednim formularzu swoje imię i nazwisko, numer karty, termin jej ważności oraz kod CVV. W czasach, kiedy tak często dokonujemy zakupów online czy korzystamy z różnego typu płatnych treści i serwisów, konieczne może okazać się podawanie danych karty w wielu miejscach. Czy to bezpieczne? Nie do końca. Przestępcy internetowi również idą z duchem czasu, poszukując coraz to nowych sposobów na zyskanie dostępu do danych internautów – w tym danych karty. Wiele osób rezygnuje z tej metody płatności, ponieważ nie są przekonani co do bezpieczeństwa tych danych. Co prawda dobrym sposobem może być założenie oddzielnego konta w banku, na którym będą znajdować się małe kwoty – i z tego konta dokonywać płatności online. Czy jednak jest to warte zachodu, skoro istnieją o wiele bardziej wygodne i bezpieczne metody płatności? 

Direct Billing a płatność kartą kredytową – najważniejsze różnice

Zarówno Direct Billing, jak i wykorzystywanie karty kredytowej, to dwie metody płatności, które mogą służyć do robienia zakupów online. Istnieją pomiędzy nimi spore różnice. Przede wszystkim DB to metoda o wiele bardziej bezpieczna, ale też komfortowa. 

Bezpieczeństwo

Wątpliwości co do tego, czy dokonywanie płatności przy pomocy karty kredytowej, są jak najbardziej uzasadnione. Wiele osób padło już ofiarą przestępców internetowych, którzy (bez większego trudu) dostali się do danych karty i przejęli znajdujące się na koncie środki. Direct Billing to metoda o wiele bardziej bezpieczna. Nie ma ona żadnego związku z kontem internetowym. Aby z niej skorzystać, wystarczy numer telefonu. To dobry sposób na płacenie podczas wycieczek czy w trakcie korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, gdzie nie zaleca się logowania na konto w banku. 

Komfort

Komfort płatności Direct Billing jest nieoceniony. Wystarczy kilka sekund, aby wysłać SMS i użyć podanego w nim hasła lub kodu PIN. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku płatności kartą kredytową. Należy dokładnie przepisać 16-cyfrowy numer karty, podać termin jej ważności i kod CVV, a także imię i nazwisko. Wszystko to zajmuje sporo czasu i z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem w miejscu publicznym, gdzie ktoś postronny może… podejrzeć dane z karty lub na ekranie. 

Czas na podsumowanie

Choć wiele osób uważa, że dokonywanie płatności przy pomocy telefonu nie jest w pełni bezpieczne, pogląd ten coraz bardziej się zmienia. Dziś młode osoby chętnie korzystają z nowoczesnych metod płatności, niemal całkowicie rezygnując z płacenia przy pomocy karty kredytowej. Direct Billing to metoda nie tylko całkowicie bezpieczna, ale też wygodna. Można podejrzewać, że już niebawem stanie się ona tak popularna, jak w innych krajach. 

Popularne artykuły

Jak poznać cenę SMS Premium?

SMS-y już dawno przestały pełnić funkcję komunikacyjną. Dziś coraz częściej za pomocą SMS-ów można robić zakupy lub płacić za dodatkowe funkcje i usługi. Choć to sposób wygodny i łatwy, to mimo wszyst (...)

Czytaj więcej arrow right
SMS Premium i Direct Billing – porównanie metod płatności

SMS Premium to popularna metoda płatności, która znana jest chyba każdemu. Wykorzystywana jest z reguły podczas telewizyjnych loterii czy w trakcie akcji charytatywnych. Jeśli chodzi o Direct Billing, (...)

Czytaj więcej arrow right
Dlaczego warto korzystać z SMS Premium?

Jeszcze kilka lat temu SMS-y Premium kojarzone były głównie z płatnymi horoskopami, które otrzymywało się w treści SMS-a, a także z zakupem płatnych tapet i dzwonków na telefon. Ich popularność wzrosł (...)

Czytaj więcej arrow right