SMSy Premium – nie taki diabeł straszny!

SMSy Premium – nie taki diabeł straszny!

SMSy Premium – nie taki diabeł straszny jak… pokazuje nowa ustawa?

Nie da się ukryć, że SMSy Premium cieszą się złą sławą. W mediach nieustannie pojawiają się ostrzeżenia, dotyczące korzystania z tego typu usługi, a portale internetowe pełne są szczegółowych historii o oszustwach, dokonanych z wykorzystaniem płatnych wiadomości. Mimo to popularność SMSów Premium z roku na rok rośnie i korzystamy z nich coraz częściej. Czy zmiany w ustawie pozwolą odzyskać im dobry wizerunek i na zawsze zapomnimy o oszustach, którzy w nieuczciwy sposób wykorzystywali usługi o podwyższonej opłacie?

Czego dotyczą zmiany w ustawie o usłudze SMS Premium?

Na początku stycznia 2018 roku Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji projekt zmian w Prawie telekomunikacyjnym. Głównym celem zmiany jest zakończenie nadużyć, związanych z wykorzystaniem usługi SMS Premium oraz skuteczniejsza ochrona konsumentów. Ministerstwo Cyfryzacji chce ograniczyć oszustwa, których dokonywano przy pomocy tego rodzaju usługi.

Niejednokrotnie w mediach pojawiają się informacje o nadużyciach, których dokonano przy pomocy wiadomości o podwyższonej opłacie. Skutkują one zbyt dużymi rachunkami, których konsumenci się nie spodziewają – nieświadomie skorzystali z usługi otrzymywania płatnych wiadomości. Dotychczas istniały trzy progi, po których usługa była blokowana: 35, 100 i 200 zł. Zmiany w ustawie spowodują, że do tej listy dołączy czwarty próg: 0 złotych. Abonenci mogą samodzielnie określać, powyżej którego progu nie będą otrzymywać SMSów Premium, a jeśli chcą, to do jakiej kwoty. Nowa ustawa spowoduje, że osoby, które nie określą progu, automatycznie będą otrzymywać limit na poziomie 35 złotych.

Kiedy próg zostanie przekroczony, abonent otrzyma informację, a wszelkie połączenia na numery Premium zostaną zablokowane. Dzięki temu kwota rachunków nie zostanie podwyższona o kwotę większą niż 35 zł – lub inną, w zależności od wybranego limitu.

Powodem, dla którego wiele osób padało ofiara nadużyć, była niska świadomość dotycząca SMSów Premium. Ministerstwo Cyfryzacji ma na celu zwiększenie wiedzy na ten temat. Z tego powodu każdy abonent, przed skorzystaniem z płatnej usługi, będzie musiał wyrazić zgodę na ich świadczenie. Dzięki temu skończy się nieświadome korzystanie z usług typu “horoskop dnia” czy “dowcip na każdy dzień”. Konsumenci otrzymają informację, że usługa jest płatna i nie zaskoczy ich zbyt wysoki rachunek za telefon.

Jeśli zdarzy się, że ktoś nieświadomie skorzysta z usługi, której nie chciał, na rachunku telefonicznym będą musiały pojawić się szczegółowe informacje, dotyczące dodatkowego obciążenia. Dzięki temu konsument będzie mógł w łatwy sposób złożyć reklamację. Co bardzo ważne, w przypadku niedopełnienia tego obowiązku przez usługodawcę, abonent nie będzie musiał pokrywać kosztów. Oznacza to, że jeśli na rachunku nie będzie wystarczających informacji, nie trzeba będzie płacić.

Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego sprawi,że regulatorzy rynku telekomunikacyjnego otrzymają narzędzia, dzięki którym będą mogli przeciwdziałać nadużyciom. Przede wszystkim uporządkowany zostanie rejestr usług o podwyższonej opłacie, a operatorzy będą mogli (a nawet będą mieli obowiązek) blokować usługi, które nie widnieją w rejestrze. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł wydać decyzję o zablokowaniu usług, a także o usuwanie informacji o usłudze. Dotyczyć to może na przykład wpisów na Facebooku, zachęcających do skorzystania z wiadomości o podwyższonej opłacie. Co bardzo ważne, operatorzy również będa mogli zostać obciążeni karą za niezablokowanie usługi. Jest to bardzo ważne, ponieważ osoby, które korzystają z usług SMS Premium to dla operatorów niemały zarobek – za każdą wiadomość otrzymują prowizję. Na szczęście dzięki nowelizacji otrzymają oni nowe obowiązki, które pozwolą chronić abonentów przed nadużyciami.

SMSy Premium w Polsce – czy rzeczywiście jest aż tak źle?

Przyglądając się zmianom w ustawie, można zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim – czy rzeczywiście oszustwa, związane z wiadomościami o podwyższonej opłacie, są tak częste? W Polsce istnieje około 600 firm, które świadczą usługę SMS Premium. Większość z nich działa legalnie, szczegółowo informując użytkowników o opłatach, z którymi wiąże się skorzystanie z usługi. Niestety pośród tych 600 firm zdarzają się i takie, które wykorzystują niewiedzę użytkowników i omijają informację o opłatach. To właśnie oni są powodem złej sławy SMSów Premium.

Po dłuższym zastanowieniu można dojść do wniosku, że nowelizacja ustawy nie wpłynie na firmy, które działają uczciwie, a jedynie ukróci działanie tych firm, które oszukiwały konsumentów.

Można mieć nadzieję, że jednym z efektów, które przyniesie nowelizacja, będzie przywrócenie SMSom Premium dobrej sławy – jeśli nieuczciwe działania zostaną zablokowane, firmy które działają z troską o użytkowników będa mogły cieszyć się większym społecznym zaufaniem, dotyczącym ich usług. Biorą pod uwagę, że obecnie z wiadomości o podwyższonej opłacie korzysta ponad 60% użytkowników, po zablokowaniu działalności oszustów popularność tej usługi będzie rosła w jeszcze większym tempie. Warto śledzić informacje i raporty, dotyczące usługi SMS Premium, ponieważ odpowiednio wykorzystane, stają się potężnym narzędziem w rękach firm, świadczących nowoczesne usługi.


Jakie korzyści daje korzystanie z usługi SMS Premium?

Biorąc pod uwagę, że nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego może tchnąć nowe życie w rynek usług typu SMS Premium, warto rozważyć wykorzystanie tej usługi w swojej firmie. Przekonaj się, czy jesteś świadomy, jak wiele korzyści niesie korzystanie z SMS Premium!

SMSy Premium są przede wszystkim niezwykle wygodną formą korzystania z różnego typu usług. Pozwalają w kilka sekund uzyskać dostęp do płatnych treści, takich jak gry, muzyka, magazyny online czy książki. Z tego powodu coraz więcej użytkowników decyduje się na korzystanie z płatnych usług, płacąc za nie przy pomocy SMS Premium.

Co bardzo ważne, rynek usług SMS Premium nieustannie się powiększa. Jeszcze kilka lat temu SMSy o podwyższonej opłacie dotyczyły przede wszystkim dzwonków czy tapet na telefon, a dzisiaj możemy przy ich pomocy zapłacić za miejsce parkingowe, za dostęp do interesującego na artykułu czy do aplikacji na smartfona.

Usługa SMS Premium powinna zainteresować przede wszystkim firmy, które świadczą nowoczesne usługi lub oferują produkty, takie jak gry, aplikacje, muzyka, książki, programy informacyjne magazyny online itp. To właśnie z tcyh usług najczęściej korzystają użytkownicy SMSów Premium.

SMSy Premium to świetna propozycja dla organizacji pozarządowych. Badania wskazują, że aż 70% użytkowników wysyła wiadomości o podwyższonej opłacie, aby wesprzeć akcje charytatywne. Nie można ignorować tego potencjału – obecnie jest to prawdopodobnie najwygodniejszy dla użytkowników sposób na wsparcie organizacji pozarządowych.

Podsumowanie

Z uwagi na wiele incydentów, obecnie SMSy Premium cieszą się nienajlepszą sławą. Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego pozwoli być może na przywrócenie im dobrego wizerunku. Warto pamiętać, że popularność usług o podwyższonej opłacie nieustannie rośnie, a zatem po odświeżeniu wizerunku tej usługi można spodziewać się wzrostu ilości użytkowników tej usługi.

Istnieje mnóstwo plusów, płynących z wykorzystania SMS Premium w firmie – przekonaj się, że korzyści są naprawdę realne i wykorzystaj potencjał tej nowoczesnej usługi w swoim przedsiębiorstwie!


Popularne artykuły

Jak poznać cenę SMS Premium?

SMS-y już dawno przestały pełnić funkcję komunikacyjną. Dziś coraz częściej za pomocą SMS-ów można robić zakupy lub płacić za dodatkowe funkcje i usługi. Choć to sposób wygodny i łatwy, to mimo wszyst (...)

Czytaj więcej arrow right
SMS Premium i Direct Billing – porównanie metod płatności

SMS Premium to popularna metoda płatności, która znana jest chyba każdemu. Wykorzystywana jest z reguły podczas telewizyjnych loterii czy w trakcie akcji charytatywnych. Jeśli chodzi o Direct Billing, (...)

Czytaj więcej arrow right
Dlaczego warto korzystać z SMS Premium?

Jeszcze kilka lat temu SMS-y Premium kojarzone były głównie z płatnymi horoskopami, które otrzymywało się w treści SMS-a, a także z zakupem płatnych tapet i dzwonków na telefon. Ich popularność wzrosł (...)

Czytaj więcej arrow right