Direct Biling, czyli mobilne płatności

Direct Biling, czyli mobilne płatności
Stale rośnie popularność usługi Direct Billing, która umożliwia dokonanie płatności za pośrednictwem telefonu. Nie należy jej mylić z płatnościami zbliżeniowymi NFC, które w skrócie polegają na zbliżeniu do terminala smartfona zamiast karty. Direct Billing umożliwia dokonanie transakcji poprzez obciążenie rachunku u operatora telefonicznego.
 
Direct Billing w Polsce
 
Jest to bardzo podobny mechanizm do znanego i istniejącego już na wielu portalach internetowych (np. chomikuj.pl), gdzie za różnego rodzaju usługi można dokonać zapłaty w formie płatnej wiadomości SMS. Jeśli posiadamy telefon na abonament, opłata za SMS-a doliczana jest do naszego miesięcznego rachunku. W przypadku doładowywania konta telefonicznego za pomocą kart prepaid, cena wiadomości obciąża dostępne saldo. Direct Billing jest jednak dużo bezpieczniejszą usługą, dzięki czemu umożliwia wykonanie wysoko kwotowej transakcji.
 
Niemal wszyscy liczący się na polskim rynku telefonii komórkowej operatorzy udostępniają już swoim klientom mechanizm płatności Direct Billing. Dostępny jest również za pośrednictwem serwisu płatności SimPay. W 2013 roku jako pierwszy do swojej oferty włączył go Play i zaczął funkcjonować pod nazwą "Dopisz do rachunku Play".  Aktualnie nazwany jest jako "Zakupy Mobilne w Play". W każdej sieci komórkowej działa na podobnych zasadach.
 
Jak działa Direct Billing?
 
Operator umożliwia dokonanie zapłaty za zakup między innymi gier, aplikacji, biletów, a także pokrycie opłat parkingowych. Z usługi może skorzystać każdy, niezależnie od tego, czy posiada telefon na kartę, czy na abonament. Jest to doskonała alternatywa do zawierania transakcji płatniczych za pomocą przelewu bankowego lub karty. Po dokonania zakupu, operator telefonii komórkowej rozliczy ją ze środków znajdujących się na karcie prepaid lub doliczy ją do rachunku.
 
Direct Billing jest w pełni bezpieczną usługą, która nie wymaga od użytkownika podawania jakichkolwiek danych kart płatniczych. Zakup za jej pośrednictwem zwykle jest dodatkowo zabezpieczony. Na przykład u operatora Play wymagane jest podanie kodu PIN lub hasła w wybranym sklepie.

Popularne artykuły

Jak poznać cenę SMS Premium?

SMS-y już dawno przestały pełnić funkcję komunikacyjną. Dziś coraz częściej za pomocą SMS-ów można robić zakupy lub płacić za dodatkowe funkcje i usługi. Choć to sposób wygodny i łatwy, to mimo wszyst (...)

Czytaj więcej arrow right
SMS Premium i Direct Billing – porównanie metod płatności

SMS Premium to popularna metoda płatności, która znana jest chyba każdemu. Wykorzystywana jest z reguły podczas telewizyjnych loterii czy w trakcie akcji charytatywnych. Jeśli chodzi o Direct Billing, (...)

Czytaj więcej arrow right
Dlaczego warto korzystać z SMS Premium?

Jeszcze kilka lat temu SMS-y Premium kojarzone były głównie z płatnymi horoskopami, które otrzymywało się w treści SMS-a, a także z zakupem płatnych tapet i dzwonków na telefon. Ich popularność wzrosł (...)

Czytaj więcej arrow right