Największe mity, dotyczące Direct Billing

Największe mity, dotyczące Direct Billing

Direct Billing to jedna z najbardziej nowoczesnych metod płatności. W Polsce dostępna jest od 2013 roku. Niestety, wokół DB bardzo często krążą mity, które sprawiają, że wiele osób nie decyduje się na stosowanie tej metody dokonywania płatności. Jakie są największe mity o Direct Billing? Najwyższy czas, aby się z nimi uporać!

Mit 1: Direct Billing to to samo, co SMS Premium


Nie da się ukryć – SMS-y Premium cieszą się w Polsce nie najlepszą sławą. Na początku 2018 roku wprowadzona została nowelizacja ustawy, która miała zmienić ten stan rzeczy. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, abonenci mogli ustawić sobie wybrany limit na SMS-y Premium: 0 złotych, 35 zł, 100 zł i 200 zł. Po jego przekroczeniu opłata nie będzie pobierana. Dodatkowo firmy, świadczące usługi na bazie SMS Premium, mają obowiązek informowania klientów o konieczności uiszczenia opłaty. 


Co prawda Direct Billing to metoda płatności, która związana jest z płatnymi SMS-ami, jednak jest ona bardzo unowocześniona. W przeciwieństwie do SMS-ów Premium, nie ma tutaj z góry określonych kwot. W przypadku DB wystarczy wysłać SMS na podany numer, a w odpowiedzi znajdzie się kod PIN lub specjalne hasło, którym można autoryzować płatną usługę. Kwota zostanie doliczona do abonamentu lub – w przypadku telefonów na kartę – odliczona od rachunku. Nie bez powodu coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z Direct Billing – to nowoczesna i bardzo wygodna forma płatności, która doceniana jest przez coraz szersze grono użytkowników. 

Mit 2: Direct Billing nie jest bezpieczną metodą płatności


Kolejny mit dotyczy tego, że Direct Billing nie jest metodą bezpieczną. To nieprawda. Aby dokonać płatności, wystarczy wysłać SMS-a. Nie ma tutaj żadnego powiązania z kontem bankowym. To doskonały sposób na dokonywanie płatności na przykład w środkach komunikacji, podczas zagranicznych wakacji czy w czasie korzystania z publicznych, ogólnodostępnych sieci Wi-Fi. Można powiedzieć, że Direct Billing to obecnie jedna z najbardziej bezpiecznych metod płatności. Nie ma tutaj ryzyka, że przestępcy internetowi włamią się na konto i wykradną dane. Warto również wspomnieć, że – podobnie jak w przypadku innych typów płatności internetowych – można tutaj zrezygnować z usług, a pieniądze zostaną zwrócone. To jeszcze jeden dowód przemawiający za tym, że Direct Billing jest bardzo bezpieczną metodą mikropłatności. 

Mit 3: Płacenie kartą kredytową jest prostsze


Wiele osób do dziś uważa, że płacenie przy pomocy karty kredytowej jest  o wiele prostsze niż wykorzystywanie Direct Billing. Nic bardziej mylnego. W przypadku karty kredytowej należy w odpowiednim formularzu podać numer karty, imię i nazwisko, a także jej termin ważności i kod CVV. Wymaga to sporo czasu i uwagi, dlatego czasem trudno wykorzystać tę metodę, na przykład w pociągu czy samolocie. Direct Billing może być bardzo dobrą alternatywą. Wystarczy wysłać SMS-a i użyć kodu PIN lub hasła, aby zyskać dostęp do płatnych treści, na przykład gry, muzyki czy artykułu w sieci. Jest to bardzo wygodne i komfortowe, dlatego liczba osób, które dokonują mikropłatności Direct Billing stale rośnie. 

Mit 4: Nikt nie korzysta z Direct Billing


Być może Direct Billing nie jest w Polsce najbardziej popularną metodą płatności, jednak w niektórych krajach jest ona bardzo znana i ceniona. Mit ten pokutuje również w przypadku wspomnianych już SMS-ów Premium. Okazuje się jednak, że z tej metody płatności korzysta zaskakująco wiele osób. Zgodnie z danymi z raportu "Komunikacja SMS w Polsce 2016/2017", aż 60% respondentów decyduje się na korzystanie z płatnych SMS-ów. Większość używa ich do wspierania akcji charytatywnych czy podczas brania udziału w loteriach i quizach, jednak wiele osób przy pomocy tej metody wykupuje dostęp do serwisów informacyjnych, aplikacji edukacyjnych czy do zakupu mobilnych wersji czasopism. W Polsce działa również coraz więcej firm, które oferują swoim klientom taką metodę płatności. 

Mity dotyczące Direct Billing – podsumowanie


Zarówno SMS-y Premium, jak i Direct Billing, to metody płatności, wokół których krąży wiele mitów. Warto wiedzieć, że z reguły nie mają one zbyt wiele wspólnego z prawdą, a liczba osób, które wykorzystują te metody płatności, rośnie w bardzo szybkim tempie. Jeżeli chcesz płacić wygodnie, szybko i bezpiecznie, z pewnością warto przekonać się do metody płatności, jaką jest Direct Billing.


Popularne artykuły

Jak poznać cenę SMS Premium?

SMS-y już dawno przestały pełnić funkcję komunikacyjną. Dziś coraz częściej za pomocą SMS-ów można robić zakupy lub płacić za dodatkowe funkcje i usługi. Choć to sposób wygodny i łatwy, to mimo wszyst (...)

Czytaj więcej arrow right
SMS Premium i Direct Billing – porównanie metod płatności

SMS Premium to popularna metoda płatności, która znana jest chyba każdemu. Wykorzystywana jest z reguły podczas telewizyjnych loterii czy w trakcie akcji charytatywnych. Jeśli chodzi o Direct Billing, (...)

Czytaj więcej arrow right
Dlaczego warto korzystać z SMS Premium?

Jeszcze kilka lat temu SMS-y Premium kojarzone były głównie z płatnymi horoskopami, które otrzymywało się w treści SMS-a, a także z zakupem płatnych tapet i dzwonków na telefon. Ich popularność wzrosł (...)

Czytaj więcej arrow right