Kiedy założyć firmę przy SMS Premium?

Zgodnie z Polskim prawem, należy to zrobić w momencie gdy prowadzone przez nas działania zarobkowe z sms premium mają charakter ciągły i zorganizowany.

Wiele osób przeraża wizja założenia własnej firmy, ze względu na ilość formalności które należy spełnić - co nie do końca jest prawdą. W chwili obecnej, ze względu na dużą ilość oficjalnych państwowych ośrodków wspierania przedsiębiorczości możemy załatwić wszystkie kwestie związane z założeniem DG (Działalność gospodarcza) w jednym miejscu, i w dodatku mniej niż w godzinę!

W naszym kraju funkcjonuje sporo tzw. Inkubatorów przedsiębiorczości ale to będzie temat na oddzielny wpis.

W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć kiedy, i na jakich zasadach warto założyć swoją pierwszą firmę. Z góry zaznaczmy że nie jesteśmy upoważnieni do udzielania porad podatkowych, dlatego dzieliśmy się z Wami naszymi spostrzeżeniami. Dokładnych interpretacji mogą dokonać urzędy, licencjonowane biura księgowe oraz doradcy.

Nasza firma umożliwia rozliczanie partnerów za pomocą umowy zlecenie, co jest świetnym sposobem na zweryfikowanie czy wasz pomysł na biznes jest dochodowy. W momencie gdy zostanie to zweryfikowane, zastanówmy się nad rejestracją firmy.

Kiedy wartość założyć DG? Gdy twój przychód wyniesie 3500 zł.

Tak, w momencie gdy miesięcznie Twój obrót z płatności sms wyniesie 3500 zł warto rozważyć założenie firmy.

W Polsce mamy kilka metod opodatkowania: zasady ogólne, linia podatkowa, ryczałt itp. Skupmy się na ryczałcie.

Ryczałt działa na zasadzie że płacimy z góry określoną procentowo ilość podatku, w zależności od uzyskanego przychodu. Jedyne koszty jakie możemy wykazać to składki ZUS, oraz różnice kursowe.

W zależności od prowadzonej działalności, mamy kilka wariantów procentowych ryczałtu: 20 %, 17 %, 8,5 %, 5,5 % i 3 %.

Interesuje nas stawka 3%. Stosuje się ją głównie w usługach związanych z handlem. Więc jeżeli za pomocą Twojego serwisu sprzedajesz wirtualne produkty za pomocą sms premium, w 99% klasyfikują się one pod handel. (Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, to są tylko nasze spostrzeżenia - przed założeniem DG rekomendujemy stosowną konsultacje z doradcą podatkowym [Koszt od 100 do 200 zł], lub znalezienie biura rachunkowego w okolicy które w ramach przyszłej współpracy podzieli się swoją wiedzą).

Będzie to nasz jedyny podatek wobec Państwa (Poza ZUS-em, ale o tym dalej). Jeżeli nasza sprzedaż wyniesie 3 tys zł (prowizja otrzymana z sms premium), płacimy 90 zł, 5 tys zł - 150 zł, 10 tys zł - 300 zł. Czy to nie jest proste?

W przypadku umowy - zlecenie/dzieło przedstawiamy ilość do zapłaty podatku z uwzględnieniem 20% kosztów uzyskania przychodu. Stosujemy tutaj podatek na zasadach ogólnych - 18% (Koszt uzyskania przychodu obniża nam bazową kwotę do opodatkowania. Jeżeli zarobiliśmy 1 tys zł, to według prawa podatkowego koszt jego uzyskania wynosi 20% czyli 200 zł [Po prostu tak jest, jeżeli chcesz wiedzieć więcej zapraszamy do wujka Google]. Czyli 18% liczymy od 800 zł)

 • 3 tys zł przychodu - 432 zł
 • 3,5 tys zł przychodu - 504 zł
 • 5 tys zł przychodu - 720 zł
 • 10 tys zł przychodu - 1440 zł

Ile muszę muszę zapłacić Państwu?

Poza bazowym 3% podatkiem, musimy odprowadzić również ZUS. Przez pierwsze dwa lata przysługuje nam niski ZUS, gdzie na styczeń 2016 wynosi on 455,74 zł

ZUS płacimy niezależnie od uzyskiwanych obrotów. Więc do zapłaty mamy ZUS + podatek 3% od uzyskanego przychodu.

Teraz uwaga!

Jak już pisaliśmy wcześniej, podatek jest redukowany o część wysokości ZUS-u, gdzie tak naprawdę przy sprzedaży do 10 tys zł będziemy płacić tylko sam ZUS! Podatek będzie o niego pomniejszony!

Dodatkowy koszt jaki może dojść to obsługa Twojej firmy przez biuro rachunkowe, lecz przy tylko jednej lub kilku fakturach miesięcznie i niezwykle prostej metodzie opodatkowania koszt może wynieść nie więcej niż od 50 do 100 zł! (Jeżeli zażądają więcej, porozglądaj się za inną księgową).

Łączny koszt związany z podatkami i obsługą księgową - ok. 505 zł!

W jaki sposób otrzymam pieniądze za uzyskane SMS Premium?

W przypadku DG jest to niezwykle proste. Przy dyspozycji wypłaty, wystarczy po prostu wgrać fakturę którą możesz wygenerować za pomocą jednego z generatorów online (Polecamy http://fakturavat.biz/fakturaVat.do) | Przykładowa faktura

Należną prowizje uzyskaną z płatności sms wypłacamy do 24h.

Najważniejsze rzeczy związane z firmą w kilku podpunktach:

 • W wielu miastach wszystkie formalności z US, ZUS itp załatwisz w jednym miejscu, w tzw. ośrodkach wspierania przedsiębiorczości. Zorientuj się gdzie w Twoim mieście znajduje się tego typu placówka.
 • Na potrzeby DG warto założyć dedykowane firmowe konto. Obecnie oferta banków jest na tyle rozbudowana, że bez problemu znajdziesz w pełni darmowy rachunek.
 • Z ryczałtu możesz korzystać do 600 tys zł przychodu rocznie. Powyżej tej kwoty musisz zmienić zasady opodatkowania. Nie będziemy się o tym rozpisywać, lecz życzymy Ci tego problemu.
 • Powyżej 150 tys zł przychodu musisz zgłosić się jako płatnik VAT. Czyli będziesz musiał odprowadzać również podatek VAT od uzyskiwanego obrotu. Nie jest to powód do paniki, ponieważ będąc płatnikiem VAT, my Ci każdą wypłatę powiększymy o 23%. Domyślnie jesteś z niego zwolniony. Obecnie my go odprowadzamy za Ciebie do US (Uwaga, jeżeli nie jesteś podatnikiem VAT, a wystawisz fakturę powiększoną o VAT i go sobie przywłaszczysz jest to przestępstwo skarbowe!).
 • Z własną DG budujesz historie przychodów, co może być niezwykle pomocne w momencie ubiegania się o kredyt.
 • Możesz rozszerzyć swoją działalność. Inni przedsiębiorcy wolą zdecydowanie współpracować z firmami, gdzie metodą rozliczenia są faktury a nie umowy o dzieło/zlecenie.
 • Zapraszamy do zapoznawania się na własną rękę z zasadami funkcjonowania podatków w Polsce. W pierwszej styczności mogą przerażać swoją skomplikowaną strukturą, gdzie tak naprawdę są one proste i przyjemne. To kwestia czasu. Chcąc być prawdziwym przedsiębiorcą, one Cie nie unikną - lepiej za wczasu z nimi się „zaprzyjaźnić”.

W razie dodatkowych pytań rekomendujemy kontakt z doradcą podatkowym lub lokalnym biurem rachunkowym (Mimo księgowości online, zalecamy fizyczne biura ze względu na możliwość osobistych konsultacji itp.).

Powodzenia!