Rezgynacja z obsługi klientów prywatnych (uczniów również)

Aktualizacja - 22.08.2017

Po dokładnej analizie z naszym działem prawnym, niezależnie od posiadanego statusu ucznia całkowicie rezygnujemy z obsługi partnerów fizycznych (W tym również uczniów).

ZUS bezlitośnie kwestionuje wszystkie zawierane umowy o dzieło, o czym przekonało się wiele wiodących dostawców płatności SMS. Mimo bardzo dużych budżetów, dostępu do wykwalifikowanych radców podatkowych uznali że najbezpieczniej jest zaprzestać z nimi współpracy.

O ile osoby o statusie ucznia są zwolnione z składek ubezpieczenia które występują przy umowie zlecenie, to dalej występują inne nieścisłości którę mogą zostać zakwestionowane przez ZUS lub Urząd skarbowy.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
Zgodnie z art. 2 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zgodnie z tą ustawą prowadzenie działalności gospodarczej musi mieć charakter ciągły (musi odbywać się w sposób „ciągły”, co oznacza, że musi być prowadzona w sposób stały, powtarzalny – zorganizowany) i zarobkowy (musi przynosić zysk, czyli koszty muszą być mniejsze niż przychody).​

Na te potrzeby specjalnie przygotowaliśmy film https://www.youtube.com/watch?v=U7g-Ps6xst0 w którym wyjaśniam że założenie działalności nie jest trudne, mając koszta stałe na poziomie 500/600 zł możemy mieć sprzedaż do 8500 zł oraz co najważniejsze - działalność można w każdej chwili zawiesić przez co koszta stałe spadają do zera. Również umożliwia to obsługę przelewów bankowych, PSC oraz Direct Billing w legalny sposób.

Proszę o dystans wobec firm które umożliwiają wypłatę wynagrodzenia za SMS Premium bez żadnych umów na tzw. "kliknięcie". Mimo braku formalnego zawarcia umowy, nieświadczy to o jej braku. Dajemy w ten sposób pełen wachlarz urzędom do interpretacji stanu faktycznego gdzie robią go głównie z myślą o własnej korzyści.

Wszystkie otrzymane skany legitymacji zostaną zarchiwizowane z myślą o potencjalnym regresie ubezpieczeniowym.

Z dniem 01.09.2017 od godz. 00:00:01 wiadomości SMS Premium u wszystkich Partnerów prywatnych nie będą rozliczane i księgowane.

Pierwsza wersja

Szanowi Państwo,

z przykrością musimy poinformować o rezygnacji obsługi Partnerów prywatnych z dniem 1 września 2017 r. Prosimy do tego czasu o zmianę dostawcy płatności SMS, lub rejestracje konta firmowego.

Czym to jest podyktowane?

Represjami ze strony ZUS który kwestionuje zawierane umowy za pomocą których rozliczaliśmy klientów bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. W ich mniemaniu są to umowy zlecenie które wymagają stosownego oskładkowania na rzecz ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Ustawowo z ubezpieczeń są zwolnione wyłącznie osoby o ważnym statusie ucznia.

Według Polskiego prawa uczniem jest każda osoba która nie ukończyła 26 roku życia oraz posiada ważną legitymacje szkolną / studencką.

Więc jeżeli Państwo spełniają powyższy warunek, i są zainteresowani kontynuacją współpracy - niezbędne będzie dostarczenie skanów/fotografii dowodu osobistego (jeżeli są w posiadaniu), oraz legitymacji z dwóch stron. Tylko to umożliwi dalszą współpracę na obecnych zasadach. Tyczy to się wyłącznie Partnerów którzy chcą kontynuować współpracę. Rejestracja nowych prywatnych kont nie będzie już możliwa.

W przypadku Partnerów którzy nie generują obecnie ruchu SMS, a robili to w przeszłości z ważnym statusem ucznia - prosimy również o dostarczenie skanu legitymacji. Będzie to służyło wyłącznie jako zabezpieczenie przed regresem składek ze strony ZUS.

Co mogę zrobić jeżeli nie jestem uczniem?

Najprościej byłoby założyć działalność gospodarczą. Na początku roku przygotowaliśmy dwa filmy wyjaśniające jak mając max. 500 zł kosztów łącznie z ZUS oraz podatkami możemy legalnie obsłużyć sprzedaż do ok. 8,5 tys zł - https://www.youtube.com/watch?v=U0UGBf-lyks, oraz różnice i ryzyka wynikające z stosowania umów o dzieło - https://www.youtube.com/watch?v=Bo2CKBmUiws

Również na polskim rynku jest przeogromna ilość tzw. inkubatorów przedsiębiorczości które umożliwiają działanie pod ich firmą (Czyli faktury są wystawiane na firmę inkubatora), gdzie wypracowany zysk jest wypłacany za pomocą stosownej umowy.

Podsumowując,

restrykcje narzucane przez polskie prawo uniemożliwiają swobodne rozliczanie Partnerów prywatnych z SMS Premium. Wiele czołowych dostawców płatności wycofało się z obsługi klientów indywidualnych. Mimo przeogromnych zasobów finansowych, oraz dostępu do najlepszych prawników uznali że najbezpieczniej jest całkowicie zrezygnować. Na chwilę obecną jedyny model rozliczeń który ma prawo bytu jest za pomocą umowy zlecenie z osobami o ważnym statusie ucznia (W innym przypadku lwia część zysku zostanie pochłonięta na rzecz ubezpieczenia).

Aby to jeszcze lepiej zobrazować, za pomocą kalkulatora online https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-plac-umowa-zlecenia-i-o-dzielo-pobor-zaliczki,12.html mogą Państwo wyliczyć zysk netto dla umowy zawartej z uczeniem (koszty uzyskania przychodu: 20% / wyliczane składki: bez ubezp. społecznego i zdrowotnego) oraz bez statusu ucznia (koszty uzyskania przychodu: 20% / wyliczane składki: wszystkie).

Z poważaniem,

Krzysztof Wojdak
Administrator serwisu SimPay.pl